Čo sú superpotraviny a vďaka čomu získali tento prívlastok?

Každú chvíľu sa k nám dostávajú informácie o takej či onakej unikátnej superpotravine, ktorá dokáže zázračne vyliečiť naše neduhy a urobiť nás zdravými. Najmä o exotických druhoch ovocia a zeleniny možno počuť, že obsahujú významné zdraviu prospešné látky. V čom je superpotravina vlastne superpotravinou? Vystihuje toto označenie unikátne zloženie potraviny alebo skôr jej účinky na ľudský organizmus?

Pojem „superpotraviny“ je marketingový výraz pre potraviny, o ktorých sa predpokladá, že konzumentovi prinesú zdravotné výhody vyplývajúce z výnimočného obsahu živín a bioaktívnych látok v nich. Medzi takéto zdravotné výhody patrí napríklad zníženie rizika ochorenia alebo zlepšenie akéhokoľvek aspektu fyzického či emocionálneho zdravia. Takzvané superpotraviny môžu mať nezvyčajne vysoký obsah antioxidantov, vitamínov a iných živín.

Čo môže byť označené za superpotravinu?

Termín superpotravina nemá žiadnu oficiálnu definíciu zo strany regulačných a kontrolných orgánov. Prvýkrát bol pojem superpotravina údajne použitý v roku 1949 na zvýraznenie nutričných vlastností mafina. Na prelome 20. a 21. storočia sa výraz superpotravina používal ako marketingový nástroj na určovanie potravinových trendov a zvýšenie dopytu po konkrétnych potravinách, doplnkoch výživy a potravinách s vybranými prídavnými látkami s prísľubom zlepšenia zdravia. Od roku 2007 bolo v Európskej únii uvádzanie výrobkov na trh ako superpotravina zakázané, pokiaľ k nim nebolo doložené konkrétne zdravotné potvrdenie podporené dôveryhodným vedeckým výskumom.

Nutričná hodnota superpotravín

Za superpotraviny sú často označované napríklad rôzne druhy ovocia. Takéto označenie je však využívané hlavne na vytvorenie spotrebiteľského dopytu. Odborníci, dietetici a vedci v oblasti výživy tento termín bežne nepoužívajú, mnohí ho, naopak, spochybňujú.

Pravdou je, že superpotraviny síce obsahujú niektorú zložku (všeobecne známu ako priaznivo pôsobiacu na zdravie človeka) vo zvýšenom alebo veľmi vysokom množstve, avšak bez relevantného výskumu jej nemôžeme hneď pripisovať zázračné účinky. Naša strava by mala obsahovať také potraviny, ktorými si zabezpečíme uspokojenie všetkých potrieb organizmu (teda energiu, príjem základných živín – bielkoviny, cukry, tuky, vodu, vitamíny a minerálne látky). Mnohé superpotraviny sú nutrične chudobné. Bohaté sú len na látku alebo zložku, vďaka ktorej získali tento status.

Čo z toho vyplýva? Náš jedálniček nemá byť zostavený len a výlučne zo superpotravín, má byť nimi vhodne doplnený a obohatený. Aj keď máme k dispozícii množstvo potravín, ktoré možno označiť za superpotraviny, je dôležité pochopiť, že neexistuje žiadna potravina, ktorá by bola sama osebe kľúčom k dobrému zdraviu alebo prevencii chorôb.

Mohlo by vás zaujímať aj:
Tipy na superpotraviny

.

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *