Éčka v potravinách: nehádžme všetky do jedného vreca

Čo si predstavíte pod pojmom éčka? Mnohí si vytvoria negatívnu asociáciu s potravinami a do nich pridávanými látkami – že ide o niečo zdraviu škodlivé, dokonca karcinogénne. Vedeli ste však, že niektoré éčka v potravinách sú aj prospešné? Pozrime sa na to, čo vlastne éčka sú a aké prídavné látky rozlišujeme.

Pre lepšie vlastnosti

Tzv. éčka sú farbivá, emulgátory, konzervanty, antioxidanty, regulátory kyslosti a iné prírodné aj chemicky vyrábané látky pridávané do potravín s primárnym cieľom vylepšiť niektorú z ich vlastností. Môže ísť o zvýraznenie chuti, vône či farby, predĺženie trvanlivosti, jednoducho o vytvorenie čo najlepšieho potravinového produktu.

Dôležitou funkciou éčok je ochrana potraviny – slúžia ako ochrana pred plesňami a skazením. Stabilizátory pomáhajú udržať fyzikálne vlastnosti potravín, stužovadlá zas tkanivá potravín spevňujú. Ďalším dôvodom ich používania je zjednodušenie výroby danej potraviny a zníženie nákladov na tento proces.

Každá pridaná látka má svoje označenie – skratku začínajúcu sa písmenom E, za ktorým nasleduje číselný kód. Ich hovorový názov „éčka“ vznikol práve na základe tejto skratky, v ktorej písmeno E označuje Európu. Systém označovania potravín tak, že na ich obale sa uvádzajú názvy alebo kódy látok a ich kategória, a to v zostupnom poradí podľa množstva, je totiž rovnaký pre celú Európsku úniu.

Prírodné verzus syntetické

V spoločnosti sa často objavuje názor, že éčka sú umelými prísadami, ktorých vinou potraviny strácajú svoje prirodzené vlastnosti a prospešné látky. Čím viac éčok človek na obale vidí, tým viac sa bojí, že bude jesť niečo nezdravé, niečo, čo mu ublíži. Nie všetky prísady však môžeme hádzať do jedného vreca.

Mnohé slúžia skutočne len na skvalitnenie vlastností potravín a pre naše zdravie sú úplne neškodné. Ide najmä o prirodzené súčasti potravín alebo látky, ktoré sú vyrábané synteticky, no svojimi vlastnosťami sú totožné s prírodnými látkami. Príkladmi sú kyselina askorbová, čiže vitamín C, a žlté farbivo kurkumín.

Niektoré éčka môžu mať na ľudí nepriaznivé účinky. Ide zväčša o synteticky pripravované látky, ktorých užívanie sa môže negatívne prejaviť u citlivejších jedincov, najmä u detí, alergikov, starých či chorých ľudí, ktorých miera znášanlivosti danej látky môže byť výrazne znížená. Ak máte podozrenie, že vám nejaká látka spôsobuje zdravotné problémy, pozorne čítajte informácie o zložení výrobku. Na obaloch je zo zákona povinné uvádzať jeho kompletné zloženie vrátane prídavných látok použitých pri výrobe a potenciálnych alergénov. Ak máte pocit, že vám výrobok nerobí dobre, vylúčte ho zo svojho jedálnička. Používanie prídavných látok, ktoré preukázateľne spôsobovali problémy – občas viedli až k vzniku rakoviny a iných ochorení –, je zakázané a v predávaných potravinách ich preto nenájdete.

Pod prísnym dohľadom

Názor, že všetky éčka sú škodlivé a máme sa im vyhýbať, je teda mylný. Dôležité je rozlišovať ich podľa stupňa škodlivosti, no rozhodujúcim faktorom pri ich konzumácii je množstvo. Ani potenciálne škodlivé látky nemusia pre nás predstavovať riziko, pokiaľ ich maximálne množstvo v potravinách zodpovedá predpísaným normám. Práve uvedenie jednotlivých éčok na obale znamená, že aditíva boli pridané legálne a sú pod stálou kontrolou najvyšších autorít z oblasti bezpečnosti potravín z EÚ, ale aj kontrolných orgánov potravinového dozoru v danej krajine.

Urobte si prehľad

Mnohé éčka, najmä tie s nízkym toxikologickým rizikom, majú neobmedzené možnosti použitia, pri niektorých je ich pridanie možné len do vybraných potravín. Vo všeobecnosti navyše platí, že čím viac je potravina spracovaná, tým viac prídavných látok môže obsahovať. To jej však nemusí uberať na kvalite.

Existuje mnoho internetových stránok, na ktorých nájdete kompletný zoznam éčok a bližšie informácie o ich význame, použití, stupni škodlivosti aj prípadných nežiaducich účinkoch. Ponor do tejto problematiky bude mať možno za následok dlhšie nákupy, no zároveň lepší pocit z toho, že skutočne viete, čo jete.

.

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súťaž: Varí nám to s ajvarom od Podravky

Používate v kuchyni ajvar? Zapojte sa so svojím receptom do súťaže a vyhrajte balíček produktov od Podravky.