Laktóza: čo to je a v ktorých potravinách sa nachádza?

Čoraz viac ľudí má zdravotné ťažkosti, ktoré vyplývajú zo životného štýlu, z rýchleho tempa, ktorým žijeme, zo zlých stravovacích návykov, z horšej kvality potravín či ochorení tráviaceho traktu. Často za nimi stojí aj intolerancia na laktózu. Viete, čo je laktóza, v čom ju nájdete a ako zatočiť s problémami, ktoré spôsobuje?

Zoznámte sa s laktózou

Ide o najvýznamnejší mliečny cukor, ktorého názov pochádza z latinského pomenovania mlieka s pridanou koncovkou -óza označujúcou cukor. Patrí do skupiny disacharidov, pretože je dvojzložková – tvoria ju monosacharidy glukóza a galaktóza. Glukóza je dôležitou zložkou krvi a stavebnou zložkou glykogénu, galaktóza zas pomáha pri formovaní nervových tkanív, pohybe čriev, regulácii telesnej teploty a vstrebávaní vápnika. Laktóza je preto nevyhnutná pre rast kostí, ale aj celkové fungovanie organizmu.

Obsahuje ju najmä mlieko a mliečne výrobky, často je však pridávaná aj do liekov a potravín, ako sú napríklad pečivo, cestoviny, keksíky, čokoláda, puding či mäsové výrobky. Najväčší obsah laktózy majú mlieko – sušené aj materské –, jogurty, tvaroh, maslo či tavené syry. Naopak, v tvrdých syroch sa nachádza v minimálnom množstve. Ak sa chcete laktóze úplne vyhnúť, pozorne sledujte etikety na potravinách.

Za všetko môže laktáza

Pri konzumácii laktózy je dôležitý enzým laktáza, ktorý sa tvorí v tenkom čreve. Ten pomáha laktózu rozkladať na monosacharidy, ktoré sú ľahšie stráviteľné. V prípade, že je tvorba tohto enzýmu nedostatočná, vzniká problém nazývaný intolerancia na laktózu. Rozlišujeme primárnu, ktorá vzniká prirodzeným úbytkom tvorby laktázy s pribúdajúcim vekom, sekundárnu, ktorá je dôsledkom gastroenterologických problémov a zvyčajne je dočasná, alebo menej častú vrodenú.

Nestrávená laktóza spôsobí premnoženie baktérií, ktoré produkujú nadmerné množstvo plynov. Okrem toho je pôvodcom hnačky, ktorá vzniká tým, že črevo si z laktózy vytiahne vodu. Medzi problémy, ktoré intolerancia na laktózu spôsobuje, patria okrem hnačky a nadúvania aj kŕče, bolesti brucha, pálenie záhy, ojedinele aj vracanie. Príznaky sa dostavia zvyčajne do 30 až 120 minút po konzumácii laktózy a ich výskyt, priebeh a intenzita sa u každého prejavujú inak – závisí to od miery znášanlivosti laktózy a skonzumovaného množstva.

Týka sa to aj vás?

V dnešnej dobe existuje viac spôsobov, vďaka ktorým zistíte, či vaše problémy spôsobuje práve laktóza. Najdôveryhodnejšia je, samozrejme, diagnostika u gastroenterológa. Ten môže prítomnosť intolerancie zistiť z krvi prostredníctvom laktózového tolerančného testu alebo vďaka vodíkovému dychovému testu. Môžete vyskúšať aj domáci test, ktorý spočíva v tom, že na niekoľko dní vylúčite zo svojho jedálnička mliečne výrobky a následne vypijete približne 3 dcl mlieka. Ak sa do dvoch hodín dostavia symptómy, pravdepodobnosť intolerancie je vysoká. Overte si to však u lekára.

Nebojte sa úpravy stravovania

Mliečne výrobky, ktoré obsahujú baktérie z radu Lactobacillus a Bifidobacterium, sú pre mnohých ľudí trpiacich nedostatočnou tvorbou laktázy stráviteľnejšie. Tieto baktérie dokážu svojimi enzýmami laktózu rozkladať a tým zlepšiť jej trávenie. Každý si však svoj tráviaci trakt musí otestovať sám.

Najlepšou voľbou sú bezlaktózové potraviny, v ktorých je pridaný spomínaný enzým laktáza. V súčasnosti sa sortiment týchto produktov neustále rozširuje a cenovo príliš neprevyšuje bežné mliečne výrobky. Netreba sa báť, že by ste o niečo prišli, chuťovo sú totiž na nerozoznanie od klasických, prípadne trochu sladšie. A čo je dôležité, zachovávajú si prirodzený obsah vápnika a bielkovín, ktoré sú pre telo potrebné. Vhodnou náhradou sú aj rastlinné produkty. Obľúbené je tofu, ale aj kokosové, mandľové, sójové, ryžové či špaldové výrobky.

Vedeli ste, že…?
… intolerancia na laktózu a alergia na bielkovinu kravského mlieka sú dve rozdielne diagnózy? Pri intolerancii si môžete pomôcť bezlaktózovými výrobkami alebo tabletkami obsahujúcimi laktázu. Alergia je už ťažšia forma, pri ktorej je zvyčajne potrebná striktná diéta, teda úplné vysadenie kravského mlieka a produktov z neho.

.

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *