10 tipov na kuchynské náradie, ktoré vám uľahčí prípravu jedál

Varenie a pečenie môže byť zábava spojená s relaxom, no rovnako aj skúška nervov. Aby sme sa v kuchyni cítili príjemne, je dôležité využiť priestor vo svoj prospech. Zásuvky a police by mali byť logicky usporiadané, varešky a dosky na krájanie vždy poruke a samozrejmosťou je čistý drez a kuchynská linka. Ďalším krokom k pohodovému vareniu je kuchynské náradie. Také, ktoré vám dokáže uľahčiť prácu a skrátiť čas prípravy jedál.

V mnohých kuchyniach sú zásuvky preplnené krájačmi od výmyslu sveta. Nechýba krájač ananásu, vykrajovač jahodových stopiek, odkôstkovač čerešní, V-krájač, špirálový krájač, súprava na fondue, dózy na banán, kamenný mažiar či lúpač avokáda. Žiadna z týchto vecí nie je sama osebe zlá, ak ju používate pravidelne. Problém nastáva, keď si byt zahltíte kuchynským náradím, ktoré využívate raz ročne. V takom prípade sa pomocníci do kuchyne razom menia na haldy nepotrebných predmetov, ktoré zaberajú miesto zmysluplnejšiemu kuchynskému náčiniu.

Ako si vyberať kuchynské potreby

Pri kúpe kuchynských potrieb sa zamerajte na frekvenciu, s akou budete daný kúsok používať. Spomínaný krájač ananásu vám ušetrí čas aj energiu. Ak však patríte medzi tých, ktorí kupujú ananás maximálne na Vianoce, zbytočne budete krájač skladovať. Ďalšími faktormi, na ktoré pri kúpe netreba zabúdať, je ich využiteľnosť a skladnosť.

Je daná kuchynská potreba multifunkčná alebo slúži len na jednu činnosť? Viem ju prakticky zložiť a skladovať alebo bude vyžadovať špeciálne miesto na kuchynskej linke? Ak neviete, ako začať, inšpirujte sa naším zoznamom užitočného kuchynského náradia.

1. Silikónová podložka na pečenie

Podložka je náhradou za bežný papier na pečenie. Môžete ju používať opakovane, a to dlhodobo. Vďaka svojmu materiálu sa z nej koláč ľahko odlepí a nezanechá na nej pripálené kusy. Umývať ju môžete v umývačke riadu. Ak ju nechcete skladovať v celku, stačí ju zrolovať. Podložka na pečenie vám ušetrí peniaze za kupované papierové rolky a zníži množstvo odpadu, ktorý produkujete. Odporúčame vám siahnuť po podložkách od renomovaných výrobcov, ktorých produkty je možné aj recyklovať.

2. Potravinársky teplomer

Dosť bolo polemík pred dvierkami rúry, či mäso je alebo nie je hotové. Digitálny teplomer zapichnete do mäsa, koláča alebo ryby a hneď viete, či je jedlo prepečené. Teplomer je možné použiť aj pri varení a zohrievaní. Spoľahlivo odmeria teplotu detského príkrmu alebo vychladeného vína. Väčšina potravinárskych teplomerov je malá a skladná. Niektoré typy majú samostatný displej, novšie modely disponujú zabudovaným displejom na rukoväti.

3. Nôž na maslo s funkciou ohrevu

Znie to bláznivo? Áno! Chceli by sme ho vyskúšať? Rozhodne! Kto by nepoznal večný problém s rozotieraním studeného masla. V niektorých rodinách platí nepísané pravidlo, že ten, kto vstane ako prvý, vyberá maslo z chladničky.

Nôž, ktorý zahreje maslo pri krájaní, dostať v dvoch variantoch. Prvý funguje systémom samozohrievania. Rukoväť noža prenáša teplo z ruky na čepeľ. O čosi spoľahlivejší je druhý variant, a to zahrievací nôž s batériami. Tie vložíte do rukoväti, zapnete gombík a nôž sa nahrieva. Studené maslo tak rozotriete za pár sekúnd.

Zdroj: us.thatinventions.com

4. Časovač na varenie vajec

Nie, nemyslíme klasické kuchynské minútky, ale špeciálny časovač, ktorý varíte spolu s vajcami. Časovač kúpite v rôznych dizajnoch, najčastejšie v tvare vajca. Má tri možnosti nastavenia – vajíčko na mäkko, na hniličku a na tvrdo. Časovač ponoríte spolu s vajcami do vody a stačí sledovať, ako sa zafarbuje. Úroveň zafarbenia indikuje, na aký stupeň sú vajcia uvarené.

5. Odmerka na špagety

Táto na prvé počutie zbytočnosť je v skutočnosti praktickým pomocníkom pri varení špagiet. Tých štandardne uvaríme buď príliš veľa, alebo málo. Odmerku používajú aj talianski šéfkuchári, takže sa niet za čo hanbiť. Nájdete ju v rôznych vyhotoveniach, najčastejšie ako tenkú nerezovú či drevenú dosku so štyrmi otvormi – od najmenšieho po najväčší. Najmenší otvor zodpovedá jednej porcii špagiet, ten najväčší štyrom.

6. Sitko na korenie

Podobá sa sitku na sypaný čaj, ale je väčšie, ideálne aj s retiazkou alebo s možnosťou uchytenia o kraj hrnca. Využíva sa najmä pri polievkach, prívarkoch alebo jedlách z jedného hrnca. Je maximálne vhodné pre rodiny s deťmi – nemusíte sa báť, že dieťa zahryzne do zabudnutej guľôčky korenia. Sitko na koreniny dostať kúpiť v nerezovom aj silikónovom vyhotovení.

Zdroj: peknuo.sk

7. Hrniec na cestoviny

Kupovať špeciálny hrniec len kvôli cestovinám? Áno! Hrniec má sám osebe všestranné využitie. Rozdiel je v cedidle, ktoré je súčasťou hrnca. Najčastejšie sa vyrábajú v dvoch vyhotoveniach. Prvé je tzv. systém hrniec v hrnci a skladá sa z troch častí. Prvou časťou je základný hrniec, druhou je vnútorný dierkovaný hrniec (alebo sito) a tretia je pokrievka. Po uvarení cestovín stačí vytiahnuť vnútorný hrniec a všetka voda zostáva v základnom hrnci.

Druhé vyhotovenie si vyžaduje aj cedenie cestovín po uvarení. Klasický hrniec je totiž doplnený perforovanou pokrievkou, ktorá slúži ako cedidlo.

8. Dávkovač na liate cesto

Absolútne „must have“ pre tých, ktorí pečú muffiny, lievance alebo vafle. Medzi mamičkami menších detí je veľkým trendom pečenie zdravých domácich koláčikov. No naplniť komplikovaný tvar formy môže byť prplačka. Vďaka dávkovaču cesta si čas skrátite o polovicu. Súčasťou dávkovača je aj viečko na skladovanie zvyšku cesta v chladničke.

Zdroj: innovagoods.com

9. Liatinový hrniec

Prisahajú naň foodblogeri aj šéfkuchári. Kvalitný liatinový hrniec je multifunkčný kúsok, ktorý po vyskúšaní nepustíte z rúk. Liatina je nepriľnavý materiál a je zdravotne neškodná, neobsahuje totiž žiadne prímesi. Upečiete v ňom kura, uvaríte bolonskú omáčku aj upečiete chrumkavý chlebík. Liatinový hrniec má široké spektrum využitia a môžete ho použiť na sporáku aj v rúre. Synonymom liatinového hrnca je tzv. pomalé poctivé varenie, ktorého vyznávačmi sú aj Francúzi. Nie nadarmo je liatinový hrniec typický pre francúzsku kuchyňu. Určite ste o ňom počuli, nazýva sa – pre nás trochu komicky – la cocotte.

10. Tlakový hrniec

Pomalé varenie má nezameniteľnú atmosféru, ale nie je pre každého. Dnešná uponáhľaná doba si vyžaduje rýchle riešenia. Tým je nepochybne klasika v podobe tlakového hrnca. Nemusíte sa báť, dnešné tlakové hrnce sú len málo podobné tým z 80. rokov. „Tlakáč“ alebo „papiňák“, ako sa tlakovému hrncu hovorí, šetrí čas aj elektrickú energiu.

Je mimoriadne vhodný na pokrmy, ktoré vyžadujú veľa času na prípravu. Sviečkovú máte hotovú za 40 minút, zemiaky uvarené za 7 minút. Varenie v tlakovom hrnci neprináša žiadnu rozprávkovú atmosféru, zato vás dostane svojou rýchlosťou a praktickosťou.

.

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *