Aké benefity prináša do nášho života varenie

Varenie a pečenie patrí medzi terapeutické aktivity, ktoré vám dokážu zlepšiť deň. Mnohí cestu od výberu receptu až k naservírovanému stolu berú ako nutné zlo, avšak samotný proces varenia má na našu myseľ pozitívne účinky. A nielen na ňu. Začnite si stravu pripravovať doma a poďakuje sa vám aj vaše telo a peňaženka. Pripravili sme si pre vás sedem benefitov, ktoré vám do života prinesie varenie.

1. Viete, čo jete

Keď varíte, ste to vy, kto rozhoduje, aké suroviny budú na prípravu jedla použité. Ste si tak na 100 % istí, že vybrané suroviny sú kvalitné a presne podľa vašich predstáv. Ak trpíte potravinovou alergiou či intoleranciou, nemusíte sa báť, že vami pripravený pokrm vám spôsobí zdravotné problémy. Navyše si viete lepšie ustrážiť nutričnú hodnotu potravín. Doma uvarené jedlo môžete prispôsobiť svojim preferenciám – napríklad pridať viac vlákniny a ubrať z cukrov.

2. Neprejedáte sa

V domácich podmienkach si viete odkontrolovať veľkosť porcie. Často sa stáva, že v reštaurácii dostanete príliš veľkú porciu jedla, ktorú by ste za normálnych okolností len ťažko zjedli. Pri jedení mimo domu však nemáte hranice a odjedáte z taniera, aj keď ste plní (nezriedka aj s myšlienkou, že keď už ste si za to zaplatili, bola by škoda niečo nechať na tanieri). Doma si naložíte porciu adekvátnu svojmu hladu a nemáte potrebu dojedať napríklad „z nudy“, lebo ostatní za stolom ešte nedojedli.

3. Varenie je relax

Možno si poviete, že vás sa to netýka, no je dokázané, že varenie nás dokáže uvoľniť a zbaviť stresu. V zahraničí sa bežne organizujú terapeutické kurzy varenia. Varenie pomáha duševnému zdraviu tým, že zamestná myseľ a nechá ju tvoriť. Prostredníctvom varenia môžete nasmerovať negatívnu energiu tým správnym smerom, ukázať svoju kreativitu alebo dať priechod emóciám.

4. Pomáha nám zorganizovať sa

Samotnému vareniu predchádza plánovanie a nákup potravín. Varenie doma si tak vyžaduje organizáciu a sebestačnosť. Keď začnete organizovať jednu oblasť svojho života, toto myslenie a poriadok sa prejavia aj v iných oblastiach. Začnete mať vo veciach väčší systém, ktorý vám dodá pocit, že ste pánmi svojho dňa.

5. Varením zvyšujete svoju sebahodnotu

Keď pripravujete jedlo len pre seba, často sa vám do toho nechce. Strácať čas krájaním, miešaním, dochucovaním je zdĺhavé a navyše to nik neocení. Je vám tento prístup povedomý? Je čas to zmeniť! Keď si dáte tú námahu a pripravíte si chutné a výživné jedlo, vaše JA dostane signál, že je dôležité. Nehovoríte „som príliš zaneprázdnený“, ale poviete „uprednostňujem svoje zdravie a seba samého“. Varenie pre seba je aktom sebalásky, ktorá posilňuje našu sebahodnotu a vďaka ktorej sme schopní fungovať a rozdávať lásku aj iným.

6. Ušetríte

Viete, koľko míňate na stravu mimo domova? Vyskúšajte si zapisovať svoje výdavky v reštauráciách a kaviarňach počas obdobia jedného mesiaca a je dosť možné, že budete nemilo prekvapení. Denné menu, k nemu kávička, poobedný dezert – a po týždni máte nazbieranú nemalú sumičku. Varenie doma je jedným z top tipov, ako ušetriť peniaze. Môžete začať večerami, a ak vás to chytí, pripravte si chutný obed do práce, ktorý sa zmestí do krabičky. Pamätajte však, že všetko s mierou! Varenie nemá byť v žiadnom prípade stresovým faktorom, ale naopak, prostriedkom, ktorý vás od stresu odbremení.

7. Varenie nás spája

Už sme si povedali, že varenie je dôležité, aj keď varíte „len“ pre seba. Variť pre ostatných je v mnohých kultúrach považované za znak lásky. Navariť obed pre rodinu a priateľov je zábavné a ľudí okolo stola to zbližuje. Prípadne vyskúšajte varenie s partnerom alebo deťmi. Spoločné tvorenie a následné čakanie na výsledok prehlbuje vzťah a buduje medzi vami puto.

.

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *