Cudzokrajné pravidlá stolovania, ktoré je dobré poznať

V domácom prostredí zvyčajne nepremýšľame nad tým, ako sa budeme správať pri stole. Etiketa stolovania je však v každom kúte sveta iná, a ak si nechceme vyrobiť faux pas alebo uraziť domácich, pred každou cestou do zahraničia by sme si mali spraviť malý prieskum toho, aké má daná krajina tradície, čo je pri stole vhodné a čo nie. Zaujímavé pravidlá stolovania naprieč svetom sme pre vás spísali aj my.

Špecifiká európskych krajín

Štáty, ktoré sú k nám geograficky, ale aj hodnotovo najbližšie, majú tiež svoje špecifiká, ktoré možno prekvapia. Európskou krajinou, ktorú nemôžeme vynechať, je Taliansko. O tom, že Taliani nejedia špagety pomocou vidličky a lyžice, ste už určite počuli. Vedeli ste však, že keď si k jedlu vypýtate parmezán navyše, urazíte tým kuchára? Mal by pocit, že jedlo nie je dostatočne dobré a chcete ho dochutiť. Podobne je to v Portugalsku so soľou a s korením.

Francúzi sú pôžitkári a radi si s priateľmi vyjdú do reštaurácie. Rozdelenie účtu je však pre nich nezvyklé. Držia sa pravidla: kto pozýva, ten platí. Zaujímavý je aj fakt, že pečivo, ktoré vám v reštaurácii prinesú, nie je predjedlom, ako to poznáme z iných krajín. Ide skôr o pomôcku pri konzumácii hlavného chodu. Francúzi jedia oboma rukami, a pokiaľ práve nepoužívajú nôž, v druhej ruke majú zvyčajne pečivo.

TIP: Kapučíno sa v Taliansku pije len doobeda. Ak nechcete, aby na vás domáci zazerali, v popoludňajších hodinách ho radšej nahraďte espresom.

V Ázii pozor na to, ako odložíte paličky

To, že v ázijských krajinách jedia takmer všetko paličkami, je známa tradícia, pri konzumácii ázijského jedla pomerne zaužívaná už aj u nás. Nie je však jedno, v akej polohe paličky necháte, keď práve nejete. V Číne, Japonsku či na Taiwane ich nikdy nezapichujte kolmo do misky s jedlom. Tento akt je spájaný s pohrebom, prináša smolu a ide o vyjadrenie toho, že vám nechutí. Naopak, jedlo oceníte rihaním, sŕkaním alebo mľaskaním. U nás nepredstaviteľné, však?

V Číne, na Filipínach a v ďalších ázijských krajinách je zvykom nezjesť úplne všetko. Prázdny tanier u nich neznamená, že vám veľmi chutilo. Ide o vyjadrenie toho, že ste mali jedla málo.

TIP: Horúcu navlhčenú utierku, ktorú dostanete v Japonsku k jedlu, používajte len na utretie rúk, nikdy nie tváre.

Afrika a pravidlo pravej ruky

V Etiópii, v mnohých severoafrických krajinách, ale napríklad aj v Indii jedzte vždy pravou rukou. Ľavá je považovaná za nečistú ruku, ktorou sa vykonáva najmä osobná hygiena. Keďže v týchto krajinách jedia zvyčajne rukami a z jedného taniera, domáci si na dodržiavaní tohto pravidla dávajú záležať.

Ak nechcete, aby sa na vás v Egypte domáci mračili, nedolievajte si počas jedla vodu. Počkajte, kým vám doliatie navrhne niekto iný. Vy to na oplátku ponúknite svojim spolusediacim.

Rozmanitosť Latinskej a Strednej Ameriky

Tradičným jedlom v Mexiku je tacos. Ak ste ho v našich končinách jedli vidličkou a nožom, v Mexiku to nerobte. Miestni by vás považovali za snoba. Vychutnajte si ho ako domáci a jedzte ho len rukami. Naopak, v Brazílii a Čile sú spôsoby o niečo vyberanejšie. Aj ovocie či hranolčeky jedia v týchto juhoamerických krajinách vidličkou.

V Argentíne a Kolumbii si na etikete stolovania potrpia. Dôležité je počkať s konzumáciou jedál a nápojov, kým vás vyzve hostiteľ. Nezabúdajte, že počas stolovania by mali byť vaše ruky viditeľné.

Prečo dodržiavať pravidlá stolovania

Mnohé prehrešky proti pravidlám stolovania sa návštevníkom z iných krajín prepečú, avšak vždy je dobré poznať aspoň tie základné a dbať na ich dodržiavanie – vyjadrujete tak rešpekt a úctu domácim zvyklostiam a zároveň predchádzate tomu, aby sa domáci s vami cítili za stolom nepríjemne. Navyše, osvojovaním si zvykov iných krajín sa dokážete lepšie ponoriť do miestnej atmosféry a vychutnať si ju so všetkým, čo k nej patrí.

.

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *