Po stopách cudzokrajných chutí: stredomorská kuchyňa

Viete, čo majú spoločné kuracia shawarma, španielska paella, jahňacie souvlaki, bravčový gyros a talianske cestoviny s baklažánom? Všetky spomenuté jedlá patria do stredomorskej kuchyne. Tá je bezpochyby jednou z najobľúbenejších kuchýň na svete.

Dôvod je prostý. Stredomorská strava je pestrá, chuťovo rôznorodá a vyberie si z nej naozaj každý. Ako je to možné? Na rozdiel od iných kuchýň tá stredomorská nie je produktom jednej kultúry. Stredomorské chute sú totiž výsledkom miešania rôznych etník, náboženstiev aj kultúr v oblasti Stredozemného mora.

Začiatky stredomorskej kuchyne

Možno vás prekvapí, že koncept stredomorskej kuchyne ako jedného celku je relatívne nový. Ako prvá s ním prišla britská autorka kuchárskych kníh Elizabeth Davidová, ktorá v roku 1950 vydala knihu A Book of Mediterannean Food. Kniha sa stala bestsellerom a do povojnovej stravy priniesla pestrosť a ľahkosť.

Treba spomenúť, že čo autor, to iná definícia stredomorskej kuchyne. Niektorí týmto pojmom označujú len kuchyňu Grécka, Chorvátska, Talianska, Španielska a Francúzska. Väčšina autorov však za stredomorské krajiny považuje tie, ktoré sa priamo dotýkajú Stredozemného mora, pričom gro chutí pochádza zo severnej Afriky. Tak či onak, stredomorskú kuchyňu spája bohatá história.

Za svoj vznik vďačí rôznym kultúrnym vplyvom a výmennému obchodu. Oblasť Stredozemného mora bola významným dopravným a obchodným uzlom medzi Európou, Afrikou a Áziou. Obchodníci si tu medzi sebou vymieňali rôzne komodity a nechýbalo ani exotické korenie či potraviny. Do okolitých krajín sa tak dostávali nové chute, ktoré dotvorili stredomorskú kuchyňu.

Víno, olivový olej a pšenica

To sú tri piliere stredomorskej kuchyne. Bez olivového oleja a pšeničných výrobkov si dnešnú stredomorskú stravu vie predstaviť len málokto. Pšenicu pritom nezastupujú len francúzske biele bagety či talianske cestoviny. Stredomorská kuchyňa ponúka rôzne placky, chleby či kuskus, krupicu a bulgur. Stredomorie je bohaté na suroviny a v kuchyni nesmie chýbať čerstvá zelenina, bylinky, ryby a morské plody, mliečne produkty a mäso.

Typickou zeleninou sú baklažány, artičoky, tekvica, paradajky, cibuľa, uhorky a zelené šaláty. Zelenina sa objavuje v rôznych formách – pečená, pražená, dusená, grilovaná, vo forme pyré alebo čerstvá. Tamojšie podnebie praje pestovaniu byliniek a tie sa pridávajú azda do každého jedla. Konkrétne typy sa v jednotlivých krajinách rôznia, no základ tvorí bazalka, oregano, tymian, rozmarín, majoránka, kôpor, mäta, cesnak, estragón, fenikel, koriander a šafran.

Mäso sa v Stredomorí nejedáva denne a pripravuje sa najmä na grile. Veľmi dôležitou zložkou stredomorskej stravy sú mliečne výrobky, najmä jogurty a syry, a netreba opomenúť ani prvotriedne čerstvé morské plody.

Kulinárske rozdiely

Krajiny Stredomoria spája okrem olivového oleja aj čerstvosť potravín. Stredomorská kuchyňa je poctivá a len veľmi ťažko by ste v nej hľadali polotovary. Výsledné jedlo je plné kvalitných surovín. Medzi niektorými regiónmi sú také významné kulinárske rozdiely, že ich môžeme rozdeliť do troch skupín: východné Stredomorie, južná Európa a severná Afrika.

Východné Stredomorie je bohaté na syry

Kuchyňa východného Stredomoria zahŕňa chute Grécka, Turecka, Sýrie, Libanonu, Izraela, Palestíny a Egypta. Prím hrajú mliečne výrobky a medzi syrmi dominuje feta, halloumi a labneh. Jogurt sa využíva na rôzne omáčky alebo dipy.

Jedlá sú bohato dochutené a je v nich cítiť petržlenovú vňať, mätu, citrónovú šťavu a nám menej známe korenie sumach. Typické sú pšeničné placky ako pita alebo lavaš. Táto kuchyňa je bohatá aj na mäso. Obľúbené je jahňacie, baranie a aj hydina – ideálne grilované buď v celku, alebo ako špízy, gyros, kebab či kibbeh.

K nim si môžete dopriať cícer, ktorý sa používa na mnoho spôsobov. U nás je známa najmä cícerová nátierka a hummus. V krajinách východného Stredomoria si na ňom pochutnáte aj ako na náhrade mäsa.

Južná Európa vonia vínom

Južanská kuchyňa je nám o čosi bližšia než východné Stredomorie. Južania dávajú prednosť bravčovému mäsu pred jahňacinou a baraninou. Dôležitou surovinou je víno. Používa sa do omáčok, na výpek, do rizota aj morských plodov.

Bežnou súčasťou južanskej kuchyne sú čerstvé paradajky, cesnak, kapary, sardely, aníz a píniové oriešky. Na stole nesmie chýbať biele pečivo alebo cestoviny.

Severná Afrika chutí po korení

Ak by sme mali vybrať tri charakteristické chute severnej Afriky, tak by to boli koreniny, sušené ovocie a pomaly varené mäso. Obyvatelia severnej Afriky koreninami nešetria. Obľubujú najmä kmín, koriander, šafran, škoricu, klinčeky, čili a papriku. Zaujímavosťou je, že škoricu a klinčeky, pre nás typicky sladké korenie, používajú pri príprave slaných pokrmov.

Sušené ovocie, najmä datle, hrozienka a marhule, sa v kuchyni objavujú samostatne vo forme snacku, ale aj vo varených jedlách. Populárnym zrnom je v severnej Afrike kuskus a krupica. Podávajú sa k dusenému jahňaciemu či baraniemu mäsu. Klasickým severoafrickým jedlom je napríklad marocký tagín – pomaly dusené mäso pripravované v špeciálnom kužeľovitom hrnci.

Stredomorská diéta nerovná sa stredomorská kuchyňa

Možno ste už počuli o stredomorskej diéte, ktorá sľubuje nemalý úbytok na váhe. Stredomorská diéta vychádza zo stravovacích návykov Talianska a Grécka v 40. až 60. rokoch minulého storočia. Základom je nahradiť tuky a margaríny za olivový olej. Základ stravy by mala tvoriť zelenina, rôzne typy šalátov, cereálie a surové ovocie.

Niekoľkokrát do týždňa sa odporúča jesť ryby, mliečne výrobky a piť víno. Naopak, je potrebné znížiť spotrebu mäsa. Táto diéta podľa Americkej asociácie srdcovo-cievnych chorôb a Americkej asociácie pre diabetes znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky 2. typu.

Stredomorská diéta je celosvetovo radená medzi najzdravšie typy stravovania, a to vďaka prevahe čerstvých surovín, zeleniny a nižšej spotrebe mäsa a cukrov. Je však nutné povedať, že stredomorská diéta nie je to isté ako stredomorská kuchyňa. Tá je bohatšia na suroviny a nevyhýba sa mäsu ani potravinám z bielej múky.

Dostali ste chuť na niečo so stredomorským nádychom? Ponúkame vám niekoľko tipov:

.

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *