Typické indické koreniny

Jednou z krajín, ktorá ponúka nespočetné variácie chutí a svojou rôznorodou gastronómiou si získala aj chuťové poháriky nás Slovákov, je India. Možno viete, že základom varenia je pre Indov korenie. Poznáte však najznámejšie indické koreniny a viete, v akých jedlách vyniknú?

Nie je karí ako karí

Ak vám ako prvé napadlo karí, vedzte, že v Indii pod týmto názvom myslia niečo iné. Pôvodne ide totiž o tamilský pokrm a pre Indov tento pojem dodnes znamená akékoľvek jedlo – zeleninové či mäsové pripomínajúce ragú. Karí ako názov pre koreniacu zmes, ktorú poznáme z našich končín, pochádza od britských kolonizátorov.

Pre indickú kuchyňu sú typické zmesi korenín, takzvané masaly, na ktoré má každá rodina svoj recept. Vzniká tak množstvo variácií a chutí, ktoré ozvláštnia aj to najobyčajnejšie jedlo. V jednom sa však nelíšia. V spomínaných zmesiach nesmú chýbať tradičné indické koreniny. Ktoré patria k najpoužívanejším?

Kurkuma

Žlté zlato, ako je často nazývaná, má množstvo priaznivých účinkov na organizmus. Pôsobí protizápalovo, antidepresívne a pomáha v prevencii rakoviny i v boji s ňou. Je silným antioxidantom a prispieva k správnemu fungovaniu mozgu aj tráviaceho traktu. Jej využitie v kuchyni je všestranné. Vďaka jemnej chuti sa hodí do zeleninových i mäsových jedál, polievok, cestovín, ryže a dokonca aj do čaju. Prospešná je najmä v kombinácii s čiernym korením.

Koriander

Obľúbené indické korenie vzniká zomletím semien koriandra. Obsahuje veľa minerálov a vitamínov a má protizápalové, protiplesňové a antibakteriálne účinky. Znižuje cholesterol, posilňuje trávenie a prospieva zdraviu očí aj pleti. Hodí sa k mäsu, do omáčok, polievok či šalátov. Pridáva sa do pečiva, sušienok, múčnikov a je súčasťou perníkového korenia. Vyznačuje sa korenistou chuťou a výraznou arómou, preto je vhodné používať ho s mierou.

Kardamóm

Vďaka obsahu mnohých minerálov, vitamínov, bielkovín či vlákniny posilňuje náš organizmus. Napomáha správnemu tráveniu, zmierneniu reumatických bolestí aj plynatosti, je účinný proti stresu a únave. V indickej kuchyni sa používajú dva druhy kardamómu – zelený a čierny. Zelený je obľúbenejší a má jemnú sladkastú príchuť. Čierny so silnou a dymovou príchuťou sa odporúča používať v malej miere. Pridáva sa do pečiva, sladkostí, zmrzliny, ale aj údenín. Ochucujú sa ním omáčky, šaláty, likéry či vína.

Klinčeky

Klinčeky pomáhajú zmierniť zápaly, bolesti zubov, sú prospešné pri liečbe cukrovky i respiračných problémov. Sú to vlastne kvety, ktoré sa môžu používať celé aj rozdrvené. Majú štipľavú chuť a silnú vôňu, ktorá pri použití väčšieho množstva prebije ostatné prísady. Klinčeky sa hodia do sladkých i slaných jedál. Ochutiť nimi môžete omáčky (najmä paradajkovú), ryžu, ovsenú kašu, nakladanú zeleninu, ovocie aj kompót. Varí sa z nich čaj a sú neodmysliteľnou súčasťou vareného vína.

Šafran

Obsahuje karotenoidy, šafranal, bielkoviny, tuky a sacharidy. Šafran je účinný pri prechladnutí, dobre vplýva na mozog aj srdce. Má lahodnú vôňu a dodá pokrmu výraznú žltú farbu. Používa sa na dochutenie ryže, kuskusu, polievok, morských plodov, ale aj likérov, ďalej na zafarbenie sladkých jedál alebo cestovín. Odporúčame ho však používať v menších množstvách.

Vedeli ste, že?
Šafran je najdrahšie korenie na svete. Zbiera sa totiž výhradne ručne a každý kvet obsahuje iba tri čnelky. Vyše 100 000 čneliek váži približne len 1 kg. Práve z čneliek pochádza obľúbené korenie.

Čierne korenie

Ide o jedno z najpoužívanejších korení vôbec. Vyznačuje sa bohatým obsahom minerálnych látok, vitamínov, sacharidov, tukov či bielkovín. Má antioxidačné účinky, podporuje fungovanie mozgu, zdravé trávenie, zmierňuje prechladnutie a kašeľ. Éterický olej piperín nachádzajúci sa v korení má aj protirakovinové účinky. Má ostrú, mierne korenistú chuť, vďaka čomu je variabilné a vhodné do mnohých jedál od polievok cez omáčky po zeleninové či mäsité jedlá.

Rímska rasca

Nazýva sa aj kumín a ide o trochu iný typ rasce, akú bežne poznáme zo slovenskej kuchyne. Je o niečo menšia, svetlejšia a má výraznejšiu vôňu a chuť. Často sa používa pri príprave polievok, zeleninových či ryžových jedál. Obsahuje veľa železa, podporuje imunitu, má priaznivý vplyv na pamäť a trávenie. Pri pečení stačí rasci naozaj krátky čas (približne 30 sekúnd) – ľahko sa totiž spáli, čím získa výrazne horkú chuť.

.

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *