Vyznáte sa v kuchynských nožoch?

Výbava kvalitných nožov by nemala chýbať v žiadnej kuchyni. Ako si však vybrať tie správne? Poradíme vám, aké majú jednotlivé typy nožov využitie a ako vašu „ostrú“ súpravu možno ešte vylepšiť.

Na to, aby ste si zaobstarali spoľahlivé náčinie na varenie, nemusíte byť majstri kulinárskeho umenia. Samozrejme, špičkoví šéfkuchári veľmi dobre vedia, prečo sú nože také dôležité – svoje súpravy si celoživotne opatrujú a neraz dokonca dedia. Kvalitný nôž vám urobí dobrú službu, či varíte denne alebo iba príležitostne. Nakoniec, aj v studenej kuchyni potrebujete sem-tam niečo odkrojiť, či už je to krajec chleba, zelenina, alebo syr. S nekvalitným či nevhodným nožom to ide ťažko.

Ostrý trojlístok – základ kuchyne

Ak v kuchyni patríte k minimalistom, mali by ste vedieť, že ideálne je vlastniť aspoň tri nože – jeden univerzálny, takzvaný kuchynský alebo kuchársky nôž, nôž na zeleninu a nôž na chlieb.

Prvý z menovaných je nôž so širokou symetrickou čepeľou, ktorá sa smerom k špicu zužuje. Vďaka tomuto dômyselnému tvaru nachádza kuchársky nôž vskutku všestranné využitie od krájania väčších kúskov, sekania a rezania až po lúpanie kôrovcov, lisovanie či úpravu mäsa, byliniek, zeleniny a ovocia na najjemnejšie kúsky, pripomínajúce mleté suroviny.

Nôž na chlieb alebo zúbkovaný nôž hravo spoznáte podľa podlhovastej čepele s vrúbkovaným ostrím, ktoré prereže pevnú chrumkavú kôrku i mäkkú striedku pečiva bez toho, aby sa plátok zdeformoval. Tento nôž, ktorého čepeľ býva dlhá 20 až 26 cm, si poradí aj s koláčmi či so slaninou.

Pre nože na zeleninu je pre zmenu typická krátka úzka čepeľ s rovným ostrím. Umožňuje nielen krájať, ale aj lúpať, čistiť a dekorovať zeleninu či ovocie. Niektoré modely nožov majú dokonca čepeľ upravenú tak, aby pod každým odkrojeným kúskom suroviny vytvárali vzduchové bublinky, ktoré bránia prilepeniu plátka. To oceníte najmä pri krájaní veľmi tenkých prúžkov zeleniny.

Rada: Aký materiál zvoliť?

Pri výbere noža je popri jeho tvare a funkcii dôležitý aj použitý materiál čepele a ergonomické tvarovanie rukoväti, ako aj jej vyváženosť voči samotnej čepeli. Na výrobu ostria sa zvyčajne používa oceľ, ktorá je trvácna, pevná a dobre odoláva opotrebovaniu. Ak si chcete kúpiť skutočne dobrý nôž, sledujte údaj HRC – ide o tzv. Rockwellovu stupnicu, ktorá udáva stupne tvrdosti od 0 do 100. Profesionáli odporúčajú HRC od 50 do 60 rockwellov. Vhodnou alternatívou môžu byť aj ľahučké titánové nože s nelepivým povrchom či keramické nože, ktoré zachovávajú v spracovávaných surovinách maximum zdraviu prospešných látok.

Nože pre milovníkov mäsa

Pokiaľ radi pripravujete mäsové pokrmy, mali by ste zbierku nožov doplniť o špeciálne typy určené na mäso. Ak si väčšie kúsky radšej spracúvate sami, budete potrebovať kvalitný sekáč. Ide o ťažší nôž so širokou obdĺžnikovou čepeľou pripomínajúcou sekeru, s ktorou hravo rozdelíte kúsky mäsa aj s kosťou. S detailnejším opracovaním mäsa vám zasa pomôže vykosťovací nôž. Má zakrivené ostrie, ktoré uľahčí oddeľovanie mäsa od kostí či odstraňovanie kože, tučných častí a šliach.

Samostatnou kapitolou je príprava rýb, ktorá sa nezaobíde bez filetovacieho noža. Ten dokáže s maximálnou presnosťou nakrájať mäso na veľmi tenké plátky. Spoznáte ho podľa dlhej, veľmi tenkej a ohybnej čepele, ktorá môže byť rovná alebo zahnutá. Pri servírovaní salám, šuniek, lososa, prípadne zákuskov sa vám zíde nôž na porciovanie mäsa. Špeciálne tvarované ostrie zabráni lepeniu plátkov a zaoblený hrot čepele uľahčí ich servírovanie. Na šunku môžete použiť aj takzvaný slicer, nazývaný aj plátkovací alebo nárezový nôž. Ide o pomocníka, ktorý má úzku a dlhú čepeľ so špicatým hrotom, ktorý umožňuje krájať presné a tenké plátky šunky, pečeného mäsa či hydiny.

Doplnkové nože

Počas prípravy jedla vám veľkú časť zaberie práve príprava jednotlivých surovín, najmä ich čistenie a krájanie. Čistiace, lúpacie a šúpacie nože sú vítaným spestrením vašej ostrej kuchynskej výbavy. Ak nemáte poruke škrabku, ošúpete nimi zemiaky, zeleninu i ovocie. Vďaka ostrej špičke zároveň ľahko odstránite jadrovníky či kazové časti plodov, vyrežete ozdobné dekorácie. Podobne široké využitie nájde vo vašej kuchyni aj špikovací nôž. Zdobenie pôjde zas ľahšie s dekoračným nožom, ktorý má charakteristickú vrúbkovanú čepeľ, zanechávajúcu na rezoch ovocia, zeleniny, šunky či syra pekné vlnky.

Cukrársky nôž má podobne ako nôž na chlieb ostrie s vrúbkami, v tomto prípade sú však jemnejšie, aby zabezpečili precízne a hladké rezy cestom i krémovou plnkou sladkých zákuskov. K praktickým špecialitám kuchynskej výbavy patria aj nože na paradajky, ktoré si vďaka ostriu v tvare vlniek poradia s pevnou šupkou i mäkkým jadrom obľúbenej bobuľovitej zeleniny, ale tiež nože na syr so zaoblenou perforovanou čepeľou a vidlicovou špičkou, ktorá sa stará o pohodlné krájanie mliečnej pochúťky bez nepríjemného lepenia.

Tipy na záver – ako sa starať o nože?

Nôž vám bude slúžiť len tak dlho, ako dobre sa oň budete starať. Samozrejme, aj to má svoje nepísané pravidlá:

  • Zapamätajte si – jedine ostrý nôž je bezpečný nôž. Uľahčuje totiž krájanie a znižuje tak riziko pošmyknutia čepele a následného úrazu. Preto si spolu s nožmi zaobstarajte aj ocieľku, resp. špeciálnu brúsku na nože.
  • Ak chcete zachovať ostrosť, nikdy neuskladňujte nože v zásuvke spolu s iným príborom. Ideálne je vymedziť im miesto na stojane alebo magnetickom držiaku na nože.
  • Na krájanie sú ideálne drevené, prípadne plastové dosky, ktoré sú k čepeli šetrnejšie. Mramorové, sklenené a keramické dosky síce vyzerajú štýlovo, ale nože zbytočne otupujú.
  • Ak ste investovali do kvalitných nožov, umývajte ich radšej ručne a nie v umývačke riadu. Mohli by sa totiž otupiť pri náraze o iný riad alebo poškodiť pod výdatným prúdom horúcej vody v kombinácii s pôsobením čistiaceho prostriedku.
  • Po umytí a vyčistení nože ihneď vysušte kuchynskou utierkou a odložte na miesto.
.

Mohlo by sa vám páčiť

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *