Banánový chlebík s arašidovým maslom a javorovým sirupom

Sladký a pre nás Slovákov netradičný recept, ktorý má svoje korene v americkej kuchyni. Svetlo sveta síce uzrel len nedávno – v minulom storočí –, no už teraz je jedným z najpopulárnejších koláčov na celom svete. Na banánový chlebík existuje množstvo rôznych receptov, no dovolíme si tvrdiť, že práve ten náš stojí za vyskúšanie. Spája v sebe samé zdravé a jazyku lahodiace suroviny na čele s banánmi, arašidovým maslom či javorovým sirupom. Tak sa pusťme do pečenia!

Suroviny:

Suroviny na 1 banánový chlebík (veľkosť cca 21 x 8,5 cm):

Postup prípravy:

1. krok

Ako prvé si vytvoríme chia vajíčko. Zmiešame 3 PL semienok chia Lagris s 9 PL vody (90 ml), premiešame a necháme odstáť. Po piatich minútach nám vznikne kohézna hmota, ktorá nám v recepte poslúži ako vajíčko.

2. krok

Datle, 100 ml vody, banány, javorový sirup, citrónovú šťavu a arašidové maslo rozmixujeme dohladka.

3. krok

Vo veľkej mise premiešame rozmixované ovsené vločky (ovsenú múku) s kypriacim práškom, so sódou bikarbónou, soľou a škoricou.

4. krok

Môžeme pridať aj nastrúhanú kôru z pomaranča, oriešky alebo akúkoľvek inú obľúbenú surovinu. My sme pridali klinčeky a koláčiku to dodalo vianočný nádych.

5. krok

Do suchej zmesi pridáme banánovú zmes a chia vajíčko. Všetko dôkladne premiešame a vylejeme do formy (na biskupský chlebík) vystlanej papierom na pečenie.

6. krok

Pečieme na 180 °C. Na dosiahnutie vláčneho koláčika nám postačí 25 až 30 minút, na dosiahnutie chlebovej konzistencie pečieme zhruba 40 až 50 minút. (Dĺžka pečenia závisí aj od veľkosti banánov, takže odporúčame stav prepečenia kontrolovať.

7. krok

Podávame s ovocím, arašidmi alebo len tak – chlebík chutí skvele aj samotne.

Želáme vám dobrú chuť!

Zaujímavosti a tipy:

  • Čím je banán zrelší, tým má vyšší obsah jednoduchých cukrov a antioxidantov. Preto je na pečenie vhodnejší, dodá koláčom sladkú chuť. Ak ste kúpili zelené, resp. ešte nedozreté banány, nechajte ich prirodzene dozrieť vo vrecku s iným ovocím, napríklad s jablkami. Ak potrebujete okamžité dozretie, môžete vyskúšať osvedčený trik – vložte nedozreté banány do mikrovlnky na 2 minúty na polovičný výkon alebo dokým nebudú čiastočne hnedé. Nechajte vychladnúť a môžete ich použiť na pečenie.
  • 100 g datlí a 100 ml vody môžete nahradiť 100 g medu alebo javorového sirupu.
  • 50 g ovsenej múky môžete nahradiť proteínovým práškom – banánovým, vanilkovým, čokoládovým či škoricovým. Koláču dodá nejaké bielkoviny navyše a aj ho príjemne osladí.
  • Arašidovým maslom banánový chlebík obohatíme o zdravé tuky, najmä omega-6 mastné kyseliny, a aj o dávku bielkovín. Snažte sa vyberať si čisté arašidové maslo, teda 100 % arašidové. Takéto maslo si môžeme pripraviť aj doma. Arašidy (nepražené, nesolené) krátko opečieme v rúre, kým sa rozvoňajú a budú zlatej farby. Následne ich vyberieme a počkáme, kým vychladnú. Rozmixujeme vysokorýchlostným mixérom dohladka. V prípade, že sa mixér začne prehrievať, prestaneme mixovať a počkáme, kým vychladne. Proces opakujeme, kým nedosiahneme želanú konzistenciu.
  • Semienka chia tiež dodajú kvalitné tuky, vysoké množstvo omega-3 mastných kyselín, ktoré sú známe napríklad svojimi protizápalovými účinkami.
.

Mohlo by sa vám páčiť

Ohodnoťte recept

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *