Krémové rizoto s červenou šošovicou

Červená šošovica je jednou z mála strukovín, ktorých varenie zaberie menej času ako varenie cestovín, dokonca ju ani nie je potrebné pred varením namočiť. Okrem rýchlosti prípravy a zaujímavej farby je však aj skvelým zdrojom bielkovín, vitamínov B6 a B9, ako i železa, vlákniny či vápnika. V spojení s krémovou ryžou carnaroli, ako stvorenou na prípravu rizota, úžasne vynikne a harmonicky prepojí všetky chute tohto lahodného pokrmu.

Suroviny:

Postup prípravy:

1. krok

Šošovicu prepláchneme vlažnou vodou, dáme do stredne veľkého hrnca spolu s 200 ml vody a krájanými paradajkami. Pridáme čierne korenie, kurkumu, škoricu a bobkové listy. Necháme zovrieť, premiešame a varíme ešte 3 minúty.

2. krok

Ryžu umyjeme a mierne opražíme (približne 1 – 2 minúty) na troške oleja vo väčšom hrnci. Pridáme vodu; na jeden diel ryže 1,5 dielu vody (spolu cca 300 ml). Pridáme štipku soli a jeden celý badián na dosiahnutie aromatickejšej chuti ryže. Privedieme do varu a varíme na miernom plameni pod pokrievkou 12 minút.

3. krok

Následne šošovicovú zmes spojíme s ryžou, pridáme smotanu a varíme ďalších 5 – 10 minút. V prípade potreby ešte dodatočne osolíme. Rizoto je hotové.

Prajeme vám dobrú chuť.

Tipy a zaujímavosti:

  • Kurkuma pomáha zachovať prirodzenú farbu šošovice, ktorá zvykne varením zblednúť.
  • Namiesto krájaných paradajok s olivovým olejom a cesnakom je možné použiť aj obyčajný paradajkový pretlak alebo krájané paradajky a pridať prelisovaný strúčik cesnaku.
.

Mohlo by sa vám páčiť

Ohodnoťte recept

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *